Jak roztopić czekoladę? Sprawdzone sposoby

Domowe czekoladki to doskonały prezent, który możesz podarować najbliższym np. z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotujesz je szybko i sprawnie, jeśli wiesz jak prawidłowo roztopić czekoladę. Ta wydawałaby się prosta czynność nastręcza sporo kłopotów wielu kucharzom i to nie tylko tym początkującym. Jak prawidłowo roztopić czekoladę, by nie rozwarstwiła się i łatwo się z nią pracowało?

Kąpiel wodna

Najmniej zawodny sposób to powolne roztapianie czekolady w kąpieli wodnej lub na parze. Jak to zrobić? Do gorącej, ale nie wrzącej wody wstawiamy rondelek z pokruszoną w kawałki czekoladą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zadbać, by rondelek z czekoladą nie dotykał wody, a proces roztapiania przebiegał pod wpływem ciepła i pary wodnej. Wówczas jednak musimy się uzbroić w cierpliwość, gdyż będzie to trwało kilkanaście minut. Szybciej roztopimy czekoladę umieszczając rondelek z czekoladą bezpośrednio w gorącej wodzie. Pamiętaj, by ściągnąć garnek z gorącą wodą z palnika, nie należy podgrzewać wody podczas roztapiania czekolady. Czekolady nie powinniśmy też często mieszać, by uniknąć jej rozwarstwienia. Zamieszajmy ją, gdy już prawie całkowicie przybierze płynną konsystencję.

Mikrofalówka

Z pomocą mikrofalówki czekoladę roztopimy zdecydowanie szybciej, więc jeśli nam się spieszy warto skorzystać z tej metody. Jak się do tego zabrać? Posiekaną czekoladę przełóż do szklanej miseczki, by uniknąć wpadki ustaw niską moc mikrofalówki i podgrzewaj czekoladę przez ok. 30 sekund. Jeżeli to nie wystarczy, zwiększ moc mikrofalówki na średnią i podgrzewaj przez kolejne 30 sekund. Jeżeli czekolada nie osiągnęła jeszcze pożądanej konsystencji wyciągnij miseczkę z urządzenia, zamieszaj i ponownie włóż na kilkanaście sekund do mikrofali. Powtarzaj ten proces, aż do osiągnięcia płynnej konsystencji. Pamiętaj, że i tu zbyt długie podgrzewanie może zaszkodzić czekoladzie i doprowadzić do jej rozwarstwienia, także uważnie obserwuj konsystencję czekolady, która powinna być gładka, bez widocznych grudek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *