Czy na pewno używasz dobrej mąki? Sprawdź!

Pizza, kruche ciasto, pierogi, kluski, naleśniki i makaron – co łączy te potrawy? Mąka! Ale czy taka sama? Poznaj podstawowe typy mąk pszennych i ich właściwości. Dzięki temu gotowanie i pieczenie stanie się dziecinnie proste.

Z tej mąki będzie…co tylko chcesz!

Kuchnia bez mąki jest jak popisowe danie bez soli. Właściwie dobrana mąka sprawi, że powstałe z niej potrawy będą odpowiednio miękkie, kruche lub puszyste – dokładnie takie, jakie powinny być.

Sekret tkwi w popiele

Typ mąki określamy na podstawie zawartego w niej popiołu. Typ 550 oznacza więc, że na 100 kilogramów mąki przypada 550 gramów popiołu. Im wyższy typ, tym więcej cennych wartości odżywczych m.in. błonnika.

Mąka pszenna powstaje z oczyszczonego ziarna. Zawiera białko oraz witaminy z grupy B, witaminę PP, A i E. Dzięki dużej ilości glutenu, który nadaje wyrobom elastyczności i sprężystości, jest szczególnie polecana do wypieku ciast, pierogów oraz pozostałych wyrobów cukierniczych. Osoby nietolerujące glutenu nie muszą jednak rezygnować z dań mącznych i wyrobów cukierniczych. Coraz więcej sieci handlowych posiada w swojej ofercie mąki sojowe, amarantusowe czy kukurydziane.

Najpopularniejsze typy mąk pszennych:

  • Mąka tortowa typ 450 – mąka o najmniejszej zawartości popiołu. Powstają z niej wyśmienite pulchne ciasta biszkoptowe oraz lekkie pieczywo.
  • Mąka poznańska typ 500 – mąka jasna i kleista. Doskonała do ciast, rogalików, krokietów, klusek, pierogów, naleśników, pizz, zasmażek oraz sosów.
  • Mąka krupczatka typ 500 – świetnie sprawdzi się do tart oraz ciast kruchych i półkruchych. Mąka wrocławska typ 500 – idealna do wypieku ciast drożdżowych i naleśników, a także do zagęszczania sosów i zup.
  • Mąka luksusowa typ 550 – biała mąka o żółtym odcieniu. Najczęściej stosowana do wyrobu bagietek, bułek, chałek czy pączków.

Pamiętaj, że mąka zbyt długo przechowywana traci wiele cennych wartości odżywczych! Zawsze wybieraj mąkę ze sprawdzonego źródła pochodzącą prosto z młyna, a będziesz cieszyć się wypiekami doskonałej jakości.

Zobacz też: