Jak dobrać frytkownicę do swoich potrzeb?

Któż z nas przynajmniej raz w życiu nie jadł frytek? Jedni gustują w tych sprzedawanych w dużych sieciach fast-foodów, inni wolą robić je w domu na własną rękę. Jedno nie ulega wątpliwości – te pospolicie wyglądające kawałki ziemniaków są jednymi z najbardziej popularnych szybkich dań w Polsce. Wbrew pozorom ich przygotowanie wcale nie musi być czasochłonne – pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie naczynie do ich usmażenia, czyli profesjonalną frytkownicę. W zależności od naszych potrzeb możemy przebierać wśród kilkudziesięciu modeli dostępnych na rynku. Aby wybrać ten odpowiedni dla nas, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów urządzenia.

 

Rodzaje frytkownic

Frytkownica jest sprzętem, dzięki któremu szybko i bez większego wysiłku przygotujemy pokaźną porcję frytek. Jak dużą? To wszystko zależy od modelu, jaki wybierzemy. Małe urządzenia do domowego, doraźnego użytku pomieszczą około 1 kilograma, ale istnieją profesjonalne systemy barowe, w których usmażymy na raz co najmniej kilka razy więcej ziemniaków.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego poznania parametrów frytkownic, należy wymienić ich podstawowe rodzaje. Powszechnie dzieli się je według kryterium sposobu przyrządzania dania.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie frytkownicy?

Istnieje kilka podstawowych elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w procesie kupowania frytkownicy dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb.

  1. Misa – to główny element urządzenia, od którego w dużej mierze zależy komfort przyrządzania potraw. Przede wszystkim należy sprawdzić jego wielkość – na rynku spotykamy misy od 0,6 do 4 litrów pojemności. Wiadomo – im mniej domowników oraz im rzadziej korzystamy z frytkownicy, tym mniejszą powinniśmy wybrać (jak nietrudno się domyślić mniejsze litraże są tańsze). Warto również sprawdzić z jakiego materiału wykonana jest misa – najtrwalsze są te ze stali nierdzewnej lub aluminium, a najlepiej, by były one jeszcze pokryte materiałem nieprzywierającym.
  2. Kosz – to od niego zależy jak dużo jednorazowo frytek przygotujemy. Standardowe frytkownice domowe posiadają kosze o pojemności od 0,5 do 1,3 kg. Bardziej nowoczesne modele mają specjalny, obrotowy kosz, który zmniejsza zużycie tłuszczu.
  3. Moc – im wyższa zadeklarowana przez producenta moc, tum szybciej frytkownica się nagrzewa. Zwykle oscyluje ona w okolicach 1200 W, ale na rynku spotkamy urządzenia w przedziałach od 800 do nawet 2400 W.
  4. Filtry – to bardzo istotny element, dzięki któremu nie będziemy musieli znosić zapachu smażonych na głębokim tłuszczu potraw w całym domu. Możemy wyróżnić filtr olejowy, który wychwytuje zapachy wytwarzające się podczas przyrządzania frytek oraz filtr węglowy, który dodatkowo pochłania powstającą parę. Zwykle filtry wymienia się po kilkudziesięciu uruchomieniach urządzenia.
  5. Uchwyt – we frytkownicach zwykle montuje się jeden z dwóch rodzajów poręcznych uchwytów – albo składany, który można odczepić podczas smażenia albo zamocowany na stałe, zintegrowany z koszykiem (jego zaletą jest duża stabilność).

Wybór odpowiedniej frytkownicy zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji, a zwłaszcza rodzaju oraz częstotliwości przyrządzanych w niej dań. Producenci oferują całą gamę wygodnych, domowych urządzeń, które nie tylko skutecznie smażą, ale też świetnie komponują się z innymi elementami wystroju kuchni. Jednym z ciekawszych modeli, jakie pojawiły się na rynku, jest propozycja od Tefala: https://www.tefal.pl/c/Uno-M-Plastic-FF123130/p/7211001704. To tanie, trwałe, łatwe w obsłudze i pojemne urządzenie, które  z pewnością sprawdzi się w każdym domu.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *